Ekonomi

BAE’den Afrika’ya yenilenebilir enerji yatırım planı

Sanayi ve İleri Teknoloji Bakanı Sultan el-Cabir, Kenya’nın başkenti Nairobi’de düzenlenen Afrika İklim Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, ülkesinin Afrika’daki saf enerji projelerini hayata geçirmek için 4,5 milyar dolar tahsis edeceğini söyledi.

“Afrika’nın yenilenebilir enerjiye yatırım yapmaması hipotezinin kayıp anlamına geldiğini” belirten Cabir, 2030 yılına kadar 15 gigawatt elektrik üretmeye yönelik yatırımları artırma kararı aldıklarını kaydetti.

Afrika Birliği ve Kenya hükümeti tarafından düzenlenen “Afrika ve dünya için yeşil büyümenin desteklenmesi ve iklim finansmanı çözümlerinin desteklenmesi” temalı zirve, Nairobi’deki Kenyatta Uluslararası Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Dün başlayan ve 3 gün sürecek zirve, Aralık ayında gerçekleştirilecek Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (COP28) 28. Taraflar Konferansı öncesinde ön müzakere ve ön hazırlık olarak değerlendiriliyor. .

Zirveye Afrika devlet başkanları, COP28 Başkanı Sultan Al Jaber, ABD’nin İklim Özel Başkanlık Elçisi John Kerry’nin yanı sıra çok sayıda uluslararası kuruluş katılıyor.

haberharmancik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu