Ekonomi

Batman’da Zuzubak Otu Bin Liraya Satıldı

Batman’ın Sason ilçesindeki yüksek dağlarda yetişen ve birçok hastalığa iyi geldiği belirtilen “zuzubak” bitkisinin kilosu bin liraya satılıyor.

Sason ilçesindeki Mereto ve Zoveser Dağları’nın eteklerinde yetişen ve birçok hastalığa iyi geldiği iddia edilen zuzubak otu, dağ köylerinde yaşayan vatandaşlar için değerli bir geçim kaynağı haline geldi. Yöre halkı tarafından özellikle yemeklerde baharat olarak tüketilen Zuzubak otu, bölgedeki düşüşün etkisiyle bu yıl kilogramı 1000 liradan alıcı buluyor.

Zuzbak otunun çok şifalı olduğunu ifade eden vatandaşlardan Fersende Soyasal, “Biz bu otu tuzla öğütüp baharat olarak kullanıyoruz. Özellikle ayrana katılarak içiyoruz. Halk arasında zuzubak olarak biliniyor. Yüksek yerlerde, taşlık yerlerde yetişir. Her yerde yetişmez. Bir kilo bin liradır. Sason’ “En yüksek dağlarda da bulunur. Çok güzel bir kokusu var. Yemeğe katıldığınızda yemeğin kokusu da çok güzel. Kaya tuzu ile ezilerek yemeklerde baharat olarak tüketilir. Çok şifalı bir bitkidir” dedi. – BATMAN

haber-can.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu