Haber

Tunus’ta Yabancı Göçmenlerin Cenazeleri Hızlanıyor

Şafaks kentindeki hastane morgunda tutulan cenaze sayısının son günlerde Akdeniz kıyılarına vuran yeni cesetlerle birlikte 104’e çıkması üzerine Tunuslu yetkililer, bu cenazelerin defnedilmesi için süreci hızlandırma kararı aldı.

Tunus’taki yayın kuruluşlarından Tunigate’de yayınlanan habere göre, yabancı kaçak göçmenlerin cenazelerinin defin işlemlerinin takibi için Şafaks ilindeki Habib Bourguiba Hastanesi Adli Tıp Bölümü’nde Kriz Masası kuruldu.

Yabancı kaçak göçmenlere ait 104 cenazenin hastane morgunda bekletildiği, söz konusu Kriz Masasının cenaze işlemlerini hızlandırdığı kaydedildi.

Haberde Şafaks Bölgesi Sağlık Müdürü Hatem el-Şerif’in açıklamasına da yer verildi. Şerif, Kriz Masası’nın yabancı düzensiz göçmenlerin cenazelerine soğutma konteyneri temini için idari prosedürlerin azaltılmasını talep ettiğini belirtti.

Şerif, yıl başından bu yana yaklaşık 700 düzensiz yabancı göçmenin cenazesinin Şafaks Belediyesi’nin büyük mezarlığına gömüldüğünü kaydetti.

Her yıl binlerce Afrikalı sistematik olmayan göçmen, daha iyi bir yaşam umuduyla Akdeniz üzerinden Avrupa’ya ulaşmak için Tunus’a geliyor. Tunus’un güney şehirlerinde yaşayan göçmenler, fırsat buldukça teknelerle Avrupa’ya geçmeye çalışıyor.

Uzun yıllar Tunus’ta göçmen mahallelerinde yaşayan Sahra Altı Afrika ülkelerinden gelen göçmenlerin bir kısmı Avrupa’ya ulaşmayı başarırken, bir kısmı da denizde hayatını kaybediyor.

haber-gercus.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu