Yaşam

Kültür buluşmalarına sahne olan Beyoğlu Sahaf Festivali başlıyor

Kültür ve sanatın merkezi Beyoğlu’nda bu yıl 14’üncüsü düzenlenecek olan Beyoğlu Sahaf Fest, 2-11 Haziran 2023 tarihleri ​​arasında tarihi Galata Kulesi Meydanı’nda kitapseverleri ağırlayacak.

Festivalin açılış töreni 2 Haziran Cuma günü yapılacak. Nadir el yazmaları, tarihe tanıklık etmiş kitaplar ve yepyeni nüshaların yer alacağı festival, kitapseverleri açıklığa kavuşturacak.

İstanbul sahaflarında dükkân dükkan dolaşmak, tozlu rafları karıştırmak tam bir şehircilik deneyimi.

Kitapseverler yeterince bilir ki, sevdiğiniz bir kitabın ilk baskısı ile tanışmak, uzun süredir görüşmediğiniz eski bir dostla tanışmak üzeredir. Tam 12 yıldır düzenlenen Beyoğlu Sahaf Festivali, her yıl bu kült şehir etkinliğini İstanbullularla buluşturuyor.

Merakla beklenen olay

Düzenlendiği ilk yıl festivalin adı Galata Kitapçılar Festivali idi. Beyoğlu’nun meşhur Aslıhan Sahaflar Pasajı dükkânlarını açık havada gezmek o kadar keyifliydi ki, sahaflar sahaf şenliğini kısa sürede sahiplendi. Festival kısa sürede merakla beklenen bir etkinliğe dönüştü.

kültürel yolculuk

Adının sahaflar festivali olması, burada sadece kitap ve dergi bulabileceğinizi düşündürmesin. Eski kasetleri, başka hiçbir yerde bulamayacağınız plakları, afişleri ve orijinal sinema afişlerini stantlarda bulmanız mümkün.

Etkinliğin bir diğer güzel yanı da Türkiye’nin dört bir yanından gelen sahafları bir araya getirmesi ve sahaflarla kitapseverleri buluşturması. Festival sayesinde ülkenin bir ucundaki bir kitapçı ile çay içip sohbet etme, kitaplarını inceleme ve bu kültürü paylaşma fırsatı buluyorsunuz.

nostaljik olay

Sabah 10.00’da açılan açık hava stantları gece saat 23.00’e kadar ziyaret edilebilir. Geç saatlere kadar ziyaret edilebiliyor olması, gün içinde vaktiniz olmadığında akşam iş çıkışında bile bu atmosferin tadını çıkarmanıza olanak tanıyor. Yazın sıcak günlerine nostaljik bir renk katacak bu etkinliği kaçırmayın…

haber-elbeyli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu